Kultúra kvality
Kultúra kvality vo všetkých činnostiach
Kultúra kvality UCM zahŕňa východiská, princípy, normy správania sa a postojov – systém hodnôt, ktorý pri rešpektovaní všetkými zamestnancami, študentami a ďalšími zainteresovanými stranami je kľúčom k zveľaďovaniu kultúry kvality univerzity.
Princípy
Kultúra kvality sa na UCM zabezpečuje a uskutočňuje v súlade s jasnými princípmi:
- Rozvoj kultúry kvality na UCM je systematický.
- Zamestnanci, študenti a ďalšie zainteresované osoby poskytujú spätnú väzbu a podávajú podnety na zlepšovanie kvality v oblastiach vzdelávania, tvorivých činností a ďalších súvisiacich aktivít, najmä prostredníctvom pravidelných dotazníkových prieskumov študentov, absolventov, zamestnancov a zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán.
- Zamestnanci, študenti a ďalšie zainteresované osoby majú právo podávať podnety na zlepšovanie kvality príslušným štruktúram a na získanie spätnej väzby k týmto podnetom.
- Kultúra kvality znamená aj pravidelné, systematické, sofistikované zabezpečovanie a hodnotenie kvality vo všetkých vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činnostiach.
- Pri hodnotení sa kladie dôraz na nezávislosť, nezaujatosť, objektívnosť, odbornosť, transparentnosť a spravodlivosť.
- Pri zistení nedostatočnej kvality je zabezpečovaná náprava podľa príslušných vnútorných prepisov.
- Nové činnosti alebo zmeny sú podmienené odôvodneným predpokladom zvýšenia kvality alebo je ich zavedenie či vykonanie nevyhnutné pre udržanie kvality. Uvedené neplatí v prípade zmien vyvolaných zásahom vyššej moci.
- Výsledky hodnotenia sú zverejňované až po jeho úplnom dokončení. Uvedené neplatí v prípade priebežných hodnotení.
- Pravidlá, kritériá a ukazovatele pre zabezpečovanie a hodnotenie kvality a ich aplikácia sú pravidelne vyhodnocované a optimalizované.
- UCM transparentne vyhodnocuje a verejne sprístupňuje informácie o týchto procesoch prostredníctvom webového sídla, sociálnych sietí a vnútorného informačného systému.
Politiky
Politiky VSK UCM zabezpečujúce kultúru kvality na UCM majú celoinštitucionálnu pôsobnosť. Vychádzajú z medzinárodných a národných noriem, najmä európskych štandardov vysokoškolského vzdelávania ESG 2015, zákona o VŠ a nadväzujúcich predpisov, zákona o kvalite a nadväzujúcich predpisov, štandardov SAAVŠ pre vnútorný systém, študijný program a habilitačné konanie a inauguračné konanie. Sú v súlade s poslaním UCM, dlhodobým zámerom UCM a ďalšími strategickými a koncepčnými dokumentmi UCM. V opodstatnených prípadoch na celoinštitucionálne vnútorné predpisy nadväzujú vnútorné predpisy súčastí UCM a to najmä v prípade definovania kritérií podľa zvyklostí a špecifík ŠO na základe celoinštitucionálnych ukazovateľov, alebo špecifík jednotlivých súčastí UCM.
- Smernica VSK UCM
- Pracovný poriadok UCM
- Študijný poriadok UCM
- Štipendijný poriadok UCM
- Smernica o odmeňovaní zamestnancov UCM
- Smernica na zabezpečenie výkonu práce v sobotu a v nedeľu
- Pravidlá hospodárenia a metodika rozpisu dotácie
- Smernica o pravidlách edičnej činnosti pri vydávaní publikácií
- Smernica o ochrane predmetov duševného vlastníctva na UCM
- Smernica o používaní služobných mobilných telefónov a prostriedkov pre prenos dát
- Smernica o používaní služobných motorových vozidiel
- Smernica o tuzemských pracovných cestách a cestovných náhradách
- Smernica o zahraničných pracovných cestách
- Smernica upravujúca výkon práce z domu – home office
- Smernica o krízovej komunikácii UCM
- Kritériá na obsadzovanie funkcie profesora a docenta na UCM
- Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov, pracovných miest výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov a funkcií vedúcich zamestnancov UCM
- Smernica o vytváraní excelentných tímov
- Smernica o podávaní vedeckých, vedeckovýskumných, rozvojových a vzdelávacích projektov
- Etický kódex UCM v Trnave
- Etický kódex študentov UCM
- Disciplinárny poriadok pre študentov UCM v Trnave
- Smernica o plagiátorstve
- Smernica o rovnakom zaobchádzaní a ochrane pred diskrimináciou – rodová rovnosť
- Poriadok prijímacieho konania UCM
- Smernica o uznávaní absolvovaných predmetov
- Smernica o uznávaní dokladov o vzdelaní na UCM
- Smernica o vykonávaní akademických obradov a spôsobe používania akademických insígnií na UCM
- Smernica o externom posudzovaní vnútorného systému kvality UCM
- Smernica o organizácii prístupu k prostriedkom IKT na UCM
- Smernica o používaní kamerového systému na UCM, Nám. J. Herdu č. 2
- Smernica o používaní kamerového systému na UCM, Skladová 2
- Smernica o pravidlách správy a používania elektronickej pošty UCM
- Smernica pre prácu v internátnej počítačovej sieti
- Smernica na zabezpečenie všeobecne prístupného akademického prostredia pre študentov so špecifickými potrebami
- Získavanie relevantnej spätnej väzby od zainteresovaných strán
- Smernica o vybavovaní otázok, vyjadrení, názorov, žiadostí, podnetov a návrhov na UCM
- Smernica o prijímaní a vybavovaní podnetov o protispoločenskej činnosti
- Smernica o vybavovaní sťažností na UCM
- Strážny a kľúčový poriadok UCM
- Prevádzkový poriadok Registratúrneho strediska UCM
- Prevádzkový poriadok auly
- Prevádzkový poriadok ŠD UCM
- Smernica na udeľovanie medaily ,,Medaila UCM“
- Smernica o udeľovaní titulu hosťujúci profesor
- Zásady udeľovania čestného titulu ,,Doctor honoris causa“ na UCM
- Zásady udeľovania čestného titulu ,,Profesor emeritus“ na UCM
- Smernica o slobodnom prístupe k informáciám o univerzite a o úhrade nákladov za sprístupnenie informácií
- Smernica, ktorou sa vydáva Dizajn manuál UCM a upravujú pravidlá používania identity UCM
Štruktúry
Štruktúry VSK UCM zabezpečujúce kultúru kvality na UCM sú súčasťou integrovaného systému VSK UCM. Právomoci, pôsobnosť a zodpovednosť príslušných štruktúr, vrátane vedúcich zamestnancov, ďalších zamestnancov a iných zainteresovaných strán v oblasti zabezpečovania a rozvoja kultúry kvality UCM vymedzujú príslušné vnútorné predpisy (najmä štatúty, rokovacie poriadky, organizačné poriadky a štruktúry, zriaďovacie listiny, smernice a postupy). Štruktúry VSK UCM zabezpečujúce kultúru kvality na UCM tvoria trojúrovňový systém vo vertikálnej aj horizontálnej rovine.
Štruktúry vertikálnej roviny
Štruktúry vertikálnej roviny zabezpečujúce kultúru kvality primárne zabezpečujú výkon politík a uskutočňovanie kultúry kvality.
1.Rektorát UCM je celoinštitucionálna štruktúra. V súlade so Zákonom o VŠ, Zákonom o zabezpečovaní kvality, Štandardmi SAAVŠ pre vnútorný systém, Štatútom UCM, Smernicou VSK UCM a Štatútom RVHK UCM, je osobou zodpovednou za politiky, štruktúry a procesy v oblasti zabezpečovania kultúry kvality na UCM rektor. Jeho právomoci, zodpovednosti a kompetencie v oblasti zabezpečovania kultúry kvality na UCM vymedzuje Štatút UCM, Štatút RVHK, Rokovací poriadok RVHK a Smernica VSK UCM.
Oblasť kultúry kvality je na UCM v zmysle § 36 Štatútu UCM sústredená primárne na úseku prorektora pre kvalitu a oddelenia kvality.
Správnymi, samosprávnymi, akademickými a poradnými orgánmi UCM s celouniverzitnou pôsobnosťou v oblasti kultúry kvality podľa vnútornými predpismi vymedzených právomocí, zodpovedností a kompetencií sú:
- Správna rada UCM
- Akademický senát UCM
- Vedecká rada UCM
- Kolégium rektora UCM
- Grémium rektora
- ďalšie celouniverzitné komisie a poradné orgány rektora
Pôsobnosť, právomoci, kompetencie a zodpovednosť kvestora a ďalších zamestnancov UCM v oblasti zabezpečovania kultúry kvality na UCM upravujú Zákon o VŠ, Štatút UCM a ďalšie vnútorné predpisy.
2. Súčasť UCM (fakulta/inštitút) je štruktúra nižšej úrovne. Osobou zodpovednou za oblasť kultúry kvality na súčasti UCM je dekan fakulty/riaditeľ inštitútu. Jeho zodpovednosť, právomoci a kompetencie za oblasť kultúry kvality vymedzujú štatút fakulty/inštitútu, Štatút Rady kvality súčasti UCM a ďalšie vnútorné predpisy.
Oblasť kultúry kvality je na súčasti UCM v zmysle § 36 Štatútu UCM sústredená primárne na úseku príslušného prodekana a na príslušné oddelenie/pracovníka v oblasti kvality v zmysle organizačného poriadku súčasti UCM.
Samosprávnymi, akademickými a poradnými orgánmi UCM s pôsobnosťou na úrovni súčasti UCM v oblasti kultúry kvality podľa vnútornými predpismi vymedzených právomocí, zodpovedností a kompetencií sú:
- akademický senát fakulty,
- vedecká rada fakulty,
- kolégium dekana/kolégium riaditeľa,
- ďalšie poradné orgány a komisie dekana/riaditeľa.
Príslušnú agendu inštitútov ako celouniverzitných súčastí UCM prerokováva VR UCM, AS UCM a ďalšie príslušné celouniverzitné štruktúry v zmysle vnútorných predpisov.
3. Pracovisko (katedra/ústav) je elementárna úroveň. Predstavuje ju vedenie pracoviska (vedúci pracoviska, zástupca vedúceho pracoviska), referent/koordinátor/poverená osoba na katedre v zmysle platnej Organizačnej štruktúry pracoviska.
Štruktúry horizontálnej roviny
Štruktúry horizontálnej roviny primárne zabezpečujú kultúru kvality.
- Rada pre vnútorné hodnotenie kvality na UCM (ďalej „RVHK“) je celouniverzitná štruktúra na zabezpečovanie kultúry kvality na UCM. RVHK je orgánom akademickej samosprávy univerzity. Zloženie, kompetencie, zodpovednosť a právomoci RVHK vymedzuje Štatút RVHK a Rokovací poriadok RVHK. Na posudzovanie agendy podľa príslušných oblastí posudzovania RVHK zostavuje dočasné pracovné skupiny v súlade so Zásadami vytvárania zoznamu posudzovateľov a dočasných pracovných skupín pri RVHK na UCM.
- Rada kvality súčasti UCM (ďalej „RK súčasti UCM“) je štruktúra na úrovni súčastí UCM. RK súčasti UCM je nezávislým poradným orgánom osoby zodpovednej za súčasť UCM (dekan/riaditeľ). Zloženie, zodpovednosť, kompetencie a právomoci RK súčasti UCM vymedzuje Štatút RK na súčasti UCM.
- Rada pre študijný program (ďalej „RŠP“) je štruktúra na úrovni pracovísk, kde sa uskutočňujú ŠP. RŠP je orgánom monitorovania, vytvárania, úpravy a rozvoja ŠP. Zloženie, zodpovednosť, kompetencie a právomoci RŠP vymedzuje Štatút RŠP na UCM. Každý ŠP tretieho stupňa monitoruje a vyhodnocuje príslušná odborová komisia pre doktorandské štúdium (ďalej „OK“). Zodpovednosť, kompetencie a právomoci OK sú vymedzené v Smernici o doktorandskom štúdiu na UCM.
Procesy
Procesy VSK UCM zabezpečujúce kultúru kvality na UCM riadia príslušné štruktúry podľa platných politík (zákonov, vyhlášok, nariadení, štatútov, poriadkov, kódexov, smerníc, usmernení, opatrení, príkazov, postupov a pravidiel).
Procesy uskutočňované na UCM sa delia sa na hlavné, riadiace a podporné. Hlavné procesy sú procesy realizované v rámci oblasti vzdelávania a vedeckovýskumnej oblasti .
Vybrané procesy:
1. Používanie univerzitných insígnií
2. Používanie vizuálnej identity.
4. Uskutočňovanie vonkajších vzťahov.
5. Priebeh pracovného procesu.
6. Priebeh prijímacieho konania.
- Proces 1.1.10 – Prijímacie konanie na bakalársky/magisterský stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.10
- Proces 1.1.30 – Priebeh prijímacieho konania na PhD. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.30
7. Priebeh štúdia.
- Proces 1.1.11 – Zápis na štúdium – Bc. a Mgr. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.11
- Proces 1.1.12 – Kontrola plnenia študijných povinností – Bc. stupeň, Mgr. stupeň, Karta procesu 1.1.12
- Proces 1.1.20 – Prerušenie štúdia – I., II., III. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.20
- Proces 1.1.21 – Zmena študijného programu – I., II., III. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.21
- Proces 1.1.31 – Kontrola plnenia podmienok štúdia na PhD. stupni štúdia (od prvého zápisu po dizertačnú skúšku), Karta procesu 1.1.31
- Proces 1.1.32 – Dizertačná skúška, Karta procesu 1.1.32
- Proces 1.1.33 – Ročné hodnotenie doktoranda, Karta procesu 1.1.33
- Proces 1.1.34 – Ukončenie PhD. štúdia (dizertačná práca, obhajoba dizertačnej práce, doklady o absolvovaní štúdia), Karta procesu 1.1.34
- Proces 1.1.47 – Disciplinárne konanie (akademické podvody a iné disciplinárne priestupky), Karta procesu 1.1.47
- Proces 1.1.48 – Rozhodovanie vo veci akademických práv a povinností študenta – I., II,. III. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.48
- Proces 1.1.49 – Rigorózne skúšky, Karta procesu 1.1.49
8. Hodnotenie študenta.
- Proces 1.1.33 – Ročné hodnotenie doktoranda, Karta procesu 1.1.33
9. Udeľovanie titulov a vydávanie dokladov o vzdelaní.
- Proces 1.1.34 – Ukončenie PhD. štúdia (dizertačná práca, obhajoba dizertačnej práce, doklady o absolvovaní štúdia), Karta procesu 1.1.34
11. Vytváranie, úprava a schvaľovanie ŠP a OHIK.
- Proces 1.1.2 – Úprava študijného programu, Karta procesu 1.1.2
- Proces 1.1.3 – Zánik oprávnenia uskutočňovať študijný program na návrh osoby zodpovednej za súčasť, Karta procesu 1.1.3
- Proces 1.1.4 (Podproces 1.1.4A, Podproces 1.1.4B) – Akreditácia nového študijného programu v študijnom odbore a stupni štúdia, v ktorých UCM nemá oprávnenie na uskutočňovanie študijných programov, Karta procesu 1.1.4
14. Hodnotenie kvality.
- Proces 1.1.5 – Periodické hodnotenie študijného programu, Karta procesu 1.1.5
Mapy procesov
Procesy sú štruktúrované na sú rozčlenené na hlavné, riadiace a podporné.
Členenie procesov na UCM.
Vybrané procesy sú okrem interných politík a predpisov popísané schémami/mapami procesov a kartami procesov (autorizovaný prístup).
- Legenda k schémam/mapám procesov
- Proces 1.1.2 – Úprava študijného programu, Karta procesu 1.1.2
- Proces 1.1.3 – Zánik oprávnenia uskutočňovať študijný program na návrh osoby zodpovednej za súčasť, Karta procesu 1.1.3
- Proces 1.1.4 (Podproces 1.1.4A, Podproces 1.1.4B) – Akreditácia nového študijného programu v študijnom odbore a stupni štúdia, v ktorých UCM nemá oprávnenie na uskutočňovanie študijných programov, Karta procesu 1.1.4
- Proces 1.1.5 – Periodické hodnotenie študijného programu, Karta procesu 1.1.5
- Proces 1.1.10 -Prijímacie konanie na bakalársky/magisterský stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.10
- Proces 1.1.11 – Zápis na štúdium – Bc. a Mgr. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.11
- Proces 1.1.12 – Kontrola plnenia študijných povinností – Bc.stupeň, Mgr. stupeň, Karta procesu 1.1.12
- Proces 1.1.20 – Prerušenie štúdia – I., II., III. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.20
- Proces 1.1.21 – Zmena študijného programu – I., II., III. stuperň štúdia, Karta procesu 1.1.21
- Proces 1.1.30 – Priebeh prijímacieho konania na PhD. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.30
- Proces 1.1.31 – Kontrola plnenia podmienok štúdia na PhD. stupni štúdia (od prvého zápisu po dizertačnú skúšku), Karta procesu 1.1.31
- Proces 1.1.32 – Dizertačná skúška, Karta procesu 1.1.32
- Proces 1.1.33 – Ročné hodnotenie doktoranda, Karta procesu 1.1.33
- Proces 1.1.34 – Ukončenie PhD. štúdia (dizertačná práca, obhajoba dizertačnej práce, doklady o absolvovaní štúdia), Karta procesu 1.1.34
- Proces 1.1.47 – Disciplinárne konanie ( akademické podvody a iné disciplinárne priestupky), Karta procesu 1.1.47
- Proces 1.1.48 – Rozhodovanie vo veci akademických práv a povinností študenta – I., II,. III. stupeň štúdia, Karta procesu 1.1.48
- Proces 1.1.49 – Rigorózne skúšky, Karta procesu 1.1.49
Riadenie a kultúra kvality
Riadenie kvality na UCM spočíva:
- v prijímaní a aktualizáciách strategických dokumentov UCM,
- v aplikovaní všeobecne záväzných právnych predpisov, európskych štandardov, štandardov kvality vzdelávania, aj vlastných špecifických a rozvojových kritérií a nástrojov,
- v aplikovaní príslušných metód zabezpečovania a hodnotenia kvality,
- v každoročnom monitorovaní a vyhodnocovaní plnenia štandardov kvality vzdelávania,
- v reagovaní na spätnú väzbu kľúčových zainteresovaných strán na identifikované problémy a riziká,
- v prijímaní a plnení opatrení na odstránenie zistených nedostatkov,
- v následnom odstraňovaní nedostatkov, zavedení nápravných opatrení a kontrole ich uskutočňovania,
- v komunikovaní a zdieľaní prijatých opatrení s externým prostredím.
Hodnotenie kvality sa riadi príslušnými metódami, v predpísaných formách, stanovenými postupmi a periodicite, a jeho výsledky sú zverejnené. (Viac v časti Periodické hodnotenie kvality.)
Verejne prístupné dokumenty UCM sú zverejnené v časti Legislatíva na webovom sídle UCM. Sú štruktúrované na všeobecne záväzné právne predpisy (zákony, vyhlášky, metodické usmernenia, štandardy kvality) a vnútorné predpisy univerzity (štatúty, organizačné poriadky a zriaďovacie listiny, rokovacie poriadky, volebné poriadky a zásady volieb, zriaďovacie listiny, štúdium, akademická oblasť, knižnica, zamestnanci, vnútorná správa, informačné technológie, veda a výskum, tvorivá činnosť, habilitácie a inaugurácie, projekty, kvalita, etika, kontrola, vnútorné predpisy súčastí UCM, kolektívne zmluvy). Predpisy zrušené alebo tie, ktorým uplynula účinnosť, sú publikované v sekcii Zrušené predpisy a predpisy so skončenou platnosťou.
Interné dokumenty UCM sú dostupné aj na na intranete UCM. Tvoria ich sekcie: Interné predpisy, Ochrana osobných údajov (GDPR), Tlačivá, Vzory zmlúv a dokumentov – personálne, právne, Vzory formulárov a dokumentov – verejné obstarávanie. Interné predpisy sú opatrenia rektora, príkazy rektora, rozhodnutia rektora, smernice rektora, usmernenia rektora, usmernenia kvestora, usmernenia prorektorov a ďalšie. Na intranete UCM je aj sekcia Archív zrušených predpisov.
Pre vyjadrenie k systému kvality na UCM je zriadená schránka námetov a pripomienok určená zamestnankyniam/zamestnancom a študentkám/študentom UCM).
Kultivácia a rozvoj ľudských zdrojov univerzity – zamestnancov, je súčasťou kultúry kvality na UCM. Je nevyhnutnou podmienkou riadenia kvality a zárukou skvalitňovania všetkých procesov na univerzite:
Riadenie a podpora ľudských zdrojov
Univerzita upravuje procesy a riadi ľudské zdroje vnútornými predpismi:
- Pracovný poriadok UCM
- Smernica o odmeňovaní zamestnancov UCM
- Smernica na zabezpečenie výkonu práce v sobotu a v nedeľu
- Smernica o pravidlách edičnej činnosti pri vydávaní publikácií
- Smernica o ochrane predmetov duševného vlastníctva na UCM
- Smernica o používaní služobných mobilných telefónov a prostriedkov pre prenos dát
- Smernica o používaní služobných motorových vozidiel
- Smernica o tuzemských pracovných cestách a cestovných náhradách
- Smernica o zahraničných pracovných cestách
- Smernica upravujúca výkon práce z domu – home office
- Kritériá na obsadzovanie funkcie profesora a docenta na UCM
- Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov, pracovných miest výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov a funkcií vedúcich zamestnancov UCM
- Smernica o vytváraní excelentných tímov
- Smernica o podávaní vedeckých, vedeckovýskumných, rozvojových a vzdelávacích projektov
- Smernica o hodnotení tvorivej činnosti na UCM
- Zásady výberového konania na obsadzovanie pracovných miest vysokoškolských učiteľov, pracovných miest výskumných pracovníkov, funkcií profesorov a docentov a funkcií vedúcich zamestnancov UCM
- Kritériá na obsadzovanie funkcie profesora a docenta na UCM
- Minimálne ukazovatele tvorivej činnosti učiteľa na UCM podľa jeho funkčného zaradenia (OA, doc., prof.)
- Usmernenie rektorky o pravidelnom hodnotení učiteľov na UCM
- Zásady habilitačného konania o udelenie titulu docent a vymenúvacieho konania za profesora na UCM
- Kritériá na vyhodnotenie splnenia podmienok získania vedecko-pedagogického titulu docent a profesor na UCM
- Postup pri habilitačnom konaní na UCM
- Postup pri inauguračnom konaní na UCM
- Etický kódex UCM v Trnave
- Smernica o rovnakom zaobchádzaní a ochrane pred diskrimináciou – rodová rovnosť
- Plán implementácie rodovej rovnosti na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave
- Smernica o organizácii prístupu k prostriedkom IKT na UCM
- Smernica o pravidlách správy a používania elektronickej pošty UCM
- Smernica o vybavovaní sťažností na UCM
- Smernica na udeľovanie medaily ,,Medaila UCM“
- Smernica o udeľovaní titulu hosťujúci profesor
- Zásady udeľovania čestného titulu ,,Doctor honoris causa“ na UCM
- Zásady udeľovania čestného titulu ,,Profesor emeritus“ na UCM
- Smernica, ktorou sa vydáva Dizajn manuál UCM a upravujú pravidlá používania identity UCM
- a ďalšie
Agenda ľudských zdrojov garantuje kvestor univerzity a referát personalistiky ako odborné pracovisko.
SPÄTNÁ VÄZBA – dotazníkové prieskumy spokojnosti zamestnancov
VZDELÁVACIE AKTIVITY A MOŽNOSTI pre zamestnancov
ĎALŠIE PONUKY PRE ZAMESTNANECTVO (cvičenie, výlety)
Rozvoj a podpora zamestnancov univerzity sa realizuje aj prostredníctvom činnosti centier podpory – napr. Centrum duchovných služieb, Centrum služieb pre podporu vedy, výskumu a umeleckej činnosti, Centrum podpory absolventov – ALUMNI a Psychologické centrum. Kurzy, univerzita tretieho veku a ďalšie vzdelávacie aktivity v rámci celoživotného vzdelávania ponúkané univerzitou prispievajú k zvýšeniu vzdelanostnej úrovne zamestnancov.
Podpora zamestnancov je zabezpečená i Kolektívnou zmluvou (ďalej „KZ“), ktorá sa každoročne uzatvára medzi Základnou organizácie zamestnancov odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy pri UCM a rektorom univerzity. Benefity zakotvené v KZ sú súčasťou starostlivosti o zamestnancov v súlade s princípmi zabezpečovania kvality na UCM.
Viac o starostlivosti o zamestnanectvo: Starostlivosť o zamestnanectvo – UCM v Trnave.
Spoločenská zodpovednosť a udržateľnosť
UCM svojou činnosťou dokazuje uvedomenie si všetkých 3 pilierov CSR. Spoločenská zodpovednosť (Corporate Social Responsibility – CSR) predstavuje riadenie činností organizácie v troch prepojených oblastiach – ekonomickej, sociálnej a environmentálnej (3 piliere spoločenskej zodpovednosti), pričom ide predovšetkým o dobrovoľný záväzok organizácie konať v záujme zainteresovaných strán interných (študenti, zamestnanci) aj externých (verejnosť, spolupracujúci partneri atď.) aj z hľadiska dopadov na výkonnosť, ľudské zdroje a na životné prostredie.
Prorektor pre vedu a výskum spracoval dokument dostupný na intranete – Metodika vytvárania stratégie UCM pre udržateľný rozvoj (UR) a predbežné ciele UR (6/2023)
Viac o konkrétnych projektoch a aktivitách v oblasti CSR na UCM.
Transfer poznatkov a technológií
Problematikou prenosu poznatkov a technológií do praxe sa zaoberá prorektor pre vedu a výskum. Podporným pracoviskom je referát pre koordináciu transferu poznatkov a technológií, ktorého poslaním je identifikovať výskum s potenciálnym komerčným uplatnením, spolupracovať pri ochrane duševného vlastníctva (Smernica o ochrane práv duševného vlastníctva na UCM) a podporiť vytváranie stratégie pre jeho využitie či komercializáciu. V rámci projektu Podpora vnútorného systému zabezpečovania kvality VŠ vzdelávania bol spracovaný Strategický plán pre prenos poznatkov na UCM.
Viac info na web stránke UCM: Transfer poznatkov a technológií do praxe – Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (ucm.sk)
Otvorená veda
Krízové riadenie
Pre prípad riešenia krízových situácií (epidémia, ohrozenie bezpečnosti študentov a zamestnancov, živelné pohromy apod.) je zriadený poradný orgán rektora Stály krízový štáb.
Činnosť orgánu krízového riadenia je zameraná na analýzu a vyhodnotenie bezpečnostných rizík a ohrození, plánovanie, prijímanie preventívnych opatrení, organizovanie, realizáciu a kontrolu činností vykonávaných v súvislosti s krízovou situáciou. Stály krízový štáb pripravuje podklady a vedenie univerzity usmerňuje predmetnú oblasť vnútornými predpismi a opatreniami, napr. VP č. 3/2023 – Príkaz rektora Zákaz vnášania zbraní a nebezpečných predmetov do budov UCM a prijíma systém riadiacich aktov aktivácie krízového plánu riadenia počas konkrétnych krízových situácií.
Komunikácia v krízových situáciách je riešená v súlade s VP č. 22/2023 – Smernica o krízovej komunikácii Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Agenda rodovej rovnosti
UCM sa uplatňovaním rodovej rovnosti vo svojom dennom živote aj rozvojových stratégiách usiluje o vytváranie dôvery, ktorá je pre udržanie univerzity ako spoločenstva slobodných, kriticky mysliacich a tvorivých ľudských bytostí zásadná. Cieľom je vytvorenie etického a spravodlivého prostredia na univerzite, založeného na dodržiavaní základných práv a napĺňaní potrieb každého jednotlivca študujúceho/pôsobiaceho na univerzite, ako aj na úcte k rozmanitosti, identifikácia a odstraňovanie akékoľvek formy diskriminácie vo všetkých činnostiach univerzity v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi , podpora tvorivého potenciálu a ambícií vzdelávajúcich sa aj vedecky vzdelaných žien i mužov, nezávisle od rozdielov založených na akomkoľvek diskriminačnom dôvode, v záujme zabránenia plytvania ich talentom, zvyšovania ich motivácie a lojality a využívanie všetkých schopností ľudských zdrojov univerzity, aby smerovali k zvyšovaniu potenciálu pre kvalitný a excelentný výskum a vzdelávanie.
Agenda je v pôsobnosti prorektora pre vedu a výskum. Na UCM pracuje stála poradná komisia rektora UCM pre agendu rodovej rovnosti. Legislatíva UCM v tejto oblasti- VP UCM č. 25/2021: Smernica o rovnakom zaobchádzaní a ochrane pred diskrimináciou – rodová rovnosť 2021, Štatút ombudsmanky/ombudsmana pre rodovú rovnosť na UCM, Štatút Komisie rodovej rovnosti UCM. Na súčastiach agendu zastrešujú pracovné skupiny pre agendu RR a ombudsmani – osoby poverené komunikovať problémy a poradiť, prípadne upovedomiť vedenie univerzity/súčasti o konkrétnych problémoch.
Viac o agende RR v sekcii Politika rodovej rovnosti na web stránke UCM.
Internacionalizácia
Stratégia internacionalizácie vytvára základný rámec pre realizáciu cieľov a priorít UCM predovšetkým v oblasti zahraničných vzťahov a medzinárodnej spolupráce, a to na všetkých jej fakultách a inštitútoch.
V Stratégii internacionalizácie na roky 2024 – 2026 je definovaná stratégia teritoriálnych priorít univerzity:
- krajiny V4 a krajiny Európy,
- oblasti obývané Slovákmi žijúcimi v zahraničí,
- partnerské krajiny v Ázii, Amerike, Afrike, ako aj na ďalších kontinentoch
Základným strategickým cieľom UCM je neustále zvyšovať úroveň internacionalizácie univerzity rozvojom medzinárodnej spolupráce na všetkých úrovniach vzdelávacieho a vedeckovýskumného procesu a nadobudnutím a posilnením spolupráce vo významných sieťach a s partnermi s medzinárodným vplyvom v celom spektre činností univerzity pre vytvorenie prostredia stimulujúceho získavanie globálnych kompetencií.
Základnými aktivitami a činnosťami na podporu medzinárodného rozmeru UCM sú mobility zamestnancov, študentov a absolventov, účasť na riešení projektov, uzatváranie bi/multilaterálnych zmlúv, organizovanie konferencií a iných odborných podujatí s medzinárodnou účasťou, kontakty so zahraničnými pracovníkmi a študentami, vzájomné návštevy a komunikácie.
Na úrovni UCM implementáciu Stratégie internacionalizácie zastrešuje prorektor pre medzinárodné vzťahy, podpora je zabezpečená Oddelením medzinárodných vzťahov UCM a na úrovni súčastí prodekanmi súčastí, fakultnými a katedrovými koordinátormi Erasmus+, CEEPUS.
Viac k medzinárodným vzťahom a internacionalizácii UCM – Medzinárodné vzťahy – Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave (ucm.sk)
Zoznam skratiek
AR – akademický rok
AS – akademický senát
CAF – Common Assessment Framework (Spoločný rámec hodnotenia)
CIKT – centrum informačno-komunikačných technológií
CIZ – centrum informačných zdrojov
CSR – Corporate Social Responsibility (spoločenská zodpovednosť organizácie)
DPS – dočasné pracovné skupiny
DZ – dlhodobý zámer
ESG – európske štandardy vysokoškolského vzdelávania
EZS – externá zainteresovaná strana
FF – filozofická fakulta
FMK – fakulta masmediálnej komunikácie
FPV – fakulta prírodných vied
FSV – fakulta sociálnych vied
FZV – fakulta zdravotníckych vied
IM – inštitút manažmentu
ILP – informačný list predmetu
KD – kolégium dekana
KR – kolégium rektora
OHIK – odbor habilitačného a inauguračného konania
RR – rodová rovnosť
RŠP – rada pre študijný program
RK – rada kvality
RVHK – rada pre vnútorné hodnotenie kvality
SAAVŠ – Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo
SR – správna rada
ŠO – študijný odbor
ŠP – študijný program
TUR – trvalo udržateľný rozvoj
UCM – Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
UR – udržateľný rozvoj
VHS – vnútorný hodnotiaci systém
VP – vnútorný predpis
VR – vedecká rada
VSK – vnútorný systém kvality
VSK VHS – vnútorná hodnotiaca správa o implementácii vnútorného systému zabezpečovania kvality
VTC – výstup tvorivej činnosti
VUPCH – vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky