Preskočiť na obsah

Názov študijného programu: Fakulta zdravotníckych vied

Udeľovaný akademický titul: magister, Mgr.
Forma štúdia: externé

Číslo a názov študijného odboru: 5618 zdravotnícke vedy
Stupeň štúdia: 2.
Kód programu – číslo študijného programu: 184399
Úroveň národného kvalifikačného rámca: úroveň 7

Štandardná dĺžka štúdia v rokoch: 3

Jazyk poskytovania: Slovenský jazyk

•Absolvent 2. stupňa študijného odboru fyzioterapia je kvalifikovaný vysokoškolský zdravotnícky pracovník so širokým odborným profilom. Je pripravený samostatne vykonávať činnosti vyžadujúce odbornú erudíciu, samostatnosť v práci, v rozhodovaní, nesie osobnú zodpovednosť vo fyzioterapii a liečebnej rehabilitácii, v prevencii, v primárnej, sekundárnej, terciárnej a následnej zdravotnej starostlivosti.
• Absolventi môžu vykonávať samostatne metodickú a analytickú prácu, podieľať sa na tvorbe programov a očakáva sa schopnosť aktívnej, koncepčnej, tvorivej činnosti, napr. tvorby aplikačných programov, analýzy vyučovacích metód, projektovanie a podieľanie sa na výskume, riadiacej práce v štátnej správe i súkromnom sektore.
• Určuje, plánuje a vykonáva vysokošpecializované techniky, metodiky, fyzioterapeutické postupy, balneologické postupy, hydroterapiu, ergoterapiu a elektroterapiu vo všetkých klinických odboroch ako sú neurológia, ortopédia, chirurgia, traumatológia, gynekológia, vnútorné lekárstvo a pediatria.
• Absolventi ovládajú základy ergoterapie, robotickej rehabilitácie, virtuálnej rehabilitácie, telerehabilitácie, základy aspektov športu telesne znevýhodnených, špeciálnej kineziológie a patokineziológie.
• Ovládajú základné metodické postupy v manažmente vo fyzioterapii, v organizácii zdravotníctva, poisťovníctva a v sociálnej oblasti.
• Charakteristickým znakom absolventa je hlboký, morálno-etický a humánny prístup k ľuďom, najmä chorým a telesne znevýhodneným. Vedia vyjadriť empatiu, útechu a emocionálnu podporu, brať ohľad na osobnosť pacienta, na jeho spôsob vnímania zdravia, choroby, telesného znevýhodnenia, jeho prežívanie a správanie sa pod vplyvom zmien zdravotného stavu, získať ho a motivovať pre spoluprácu.
• Má predpoklady pre samostatnú vedecko-výskumnú činnosť a metodicko-organizačnú prácu v odbore, tvorivo sa podieľa na rozvoji odboru a pedagogicko – vedeckej činnosti.
• V oblasti vzdelávania je pripravený sa podieľať na vzdelávaní a príprave fyzioterapeutov na výkon zdravotníckeho povolania. Môže vykonávať pedagogickú činnosť na príslušných stupňoch vzdelávania v odbore. Absolvent má praktické zručnosti a metodologické vedomosti z kľúčovej oblasti odboru fyzioterapia na úrovni syntézy, ktoré slúžia ako základ pre prax a výskum. Je schopný a oprávnený vykonávať samostatne rozsah činností v povolaní, ktoré sú dané zvoleným absolvovaným študijným programom.
• Absolvent má predpoklady pre ďalšie univerzitné štúdium III.stupňa, špecializačné a kontinuálne vzdelávanie. Príprava na výkon povolania sa realizuje podľa príslušných európskych a národných právnych noriem.
Základnou podmienkou prijatia na magisterské štúdium podľa § 58 zákona 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je získanie vysokoškolského vzdelania prvého stupňa v študijnom odbore fyzioterapia. Pre uchádzačov o štúdium podľa študijných programov na fakultách alebo na úrovni UCM, ktorí dosiahli požadované vzdelanie na školách v zahraničí, je podmienkou pre prijatie na štúdium uznanie úspešnej záverečnej skúšky na zodpovedajúcej škole v zahraničí, pokiaľ medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, nestanoví inak. 
Podmienkou prijatia uchádzača na štúdium je podanie písomnej alebo elektronickej prihlášky na štúdium predpísaným spôsobom v určenom termíne so všetkými náležitosťami. Súčasťou prihlášky musí byť aj doklad o zaplatení poplatku za činnosti spojené s prijímacím konaním v súlade s § 92 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 33 Štatútu UCM.
 
 
Postupy prijímania na štúdium.
 
Prijímacie konanie – podmienky prijatia pre Mgr. štúdium
Termín podania prihlášky:
ŠP Fyzioterapia, denná forma: do 30.4.2022
Spolu s prihláškou na Mgr. stupeň štúdia Fyzioterapie je potrebné podať prílohy:
1. vysokoškolský diplom prvého stupňa z odboru fyzioterapia,
2. dodatok k diplomu (overené kópie posielajú uchádzači z iných vysokých škôl ako UCM, bez overenia pošlú len absolventi FZV),
3. vysvedčenie o štátnej skúške (overené kópie pošlú uchádzači z iných vysokých škôl ako UCM, bez overenia pošlú len absolventi FZV,
4. životopis,
5. potvrdenie o ukončení Bc. štúdia a získania titl.“Bc“ ( obratom po ŠS)
6. najneskôr ku dňu zápisu na štúdium je potrebné zaslať potvrdenie o súbežnej súvislej praxi v odbore – platí len pre externé štúdium,
7. potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie.
8. potvrdenie o posúdení zdravotnej spôsobilosti uchádzača – od obvodného lekára (vzor tlačiva dostupný v prílohách nižšie )
 
Priebeh štúdia na UCM upravuje Študijný poriadok UCM. Umožňuje študentom zvoliť si vlastné tempo štúdia, prináša im flexibilitu vzdelávacieho procesu s prihliadnutím na kreditový systém. Zároveň je Študijný poriadok UCM predmetom administratívneho overovania a kontroly jednotlivých etáp štúdia. Pri zabezpečovaní kvalitného vzdelania študenta má zásadný význam učiteľ, ktorý študentovi umožňuje získať vedomosti, schopnosti a zručnosti. Rôznorodosť študentskej obce a väčší dôraz na výsledky vzdelávania si vyžaduje, aby sa uplatňovalo učenie a vyučovanie orientované na študenta, čím sa mení aj rola učiteľa. Učiteľ študenta motivuje, vedie študenta, ale zároveň mu dáva dostatočný priestor na jeho realizáciu. Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe, podmienky pre absolvovanie jednotlivých predmetov sú popísané v informačných listoch predmetov.Tento dokument (tieto dokumenty) okrem definovania samostatných podmienok absolvovania predmetu obsahuje aj ciele predmetu, výsledky vzdelávania, harmonogram výučby, literatúru k predmetu a stupnicu hodnotenia k absolvovaniu predmetu.
Priebeh štúdia na UCM upravuje Študijný poriadok UCM. Umožňuje študentom zvoliť si vlastné tempo štúdia, prináša im flexibilitu vzdelávacieho procesu s prihliadnutím na kreditový systém.
Zároveň je Študijný poriadok UCM predmetom administratívneho overovania a kontroly jednotlivých etáp štúdia.
Pri zabezpečovaní kvalitného vzdelania študenta má zásadný význam učiteľ, ktorý študentovi umožňuje získať vedomosti, schopnosti a zručnosti. Rôznorodosť študentskej obce a väčší dôraz na výsledky vzdelávania si vyžaduje, aby sa uplatňovalo učenie a vyučovanie orientované na študenta, čím sa mení aj rola učiteľa. Učiteľ študenta motivuje, vedie študenta, ale zároveň mu dáva dostatočný priestor na jeho realizáciu.
 
Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia je uvedený v študijnom pláne študijného programu = 188 kreditov.
 
Pravidlá, formy a metódy vyučovania, učenia sa a hodnotenia študijných výsledkov v študijnom programe, podmienky pre absolvovanie jednotlivých predmetov sú popísané v Informačných listoch predmetov. Tento dokument (tieto dokumenty) okrem definovania samostatných podmienok absolvovania predmetu obsahuje aj ciele predmetu, výsledky vzdelávania, harmonogram výučby, literatúru k predmetu a stupnicu hodnotenia k absolvovaniu predmetu.
Študenti a pedagógovia majú prístup k povinnej a odporúčanej literatúre na viacerých miestach. Jedným z nich je aj Centrum informačných zdrojov (CIZ):
https://www.ucm.sk/sk/centrum-informacnych-zdrojov-ucm-v-trnave/ , ktoré plní funkciu akademickej knižnice, ktorej hlavným poslaním je získavať, spracovávať, uchovávať a sprostredkovať informácie, literatúru atď.
CIZ zahŕňa:
 
Knižnica. Na orientáciu v knižničnom fonde Univerzitnej knižnice slúži on-line katalóg. Tie sú študentom sprístupňované prostredníctvom úložísk na webových portáloch univerzity (využívané je e-learningové prostredie Moodle). Väčšina textov je prístupná aj v elektronickej forme.
Vysunutá knižnica je priamo v Piešťanoch v budove FZV UCM s dostupným internetom a prístupom k vybratým časopisom. Študenti si môžu zapožičať alebo kúpiť potrebnú literatúru v Trnave alebo v Piešťanoch.
Informačné zabezpečenie študijného programu je zabezpečené na viacerých úrovniach.
Študijná literatúra. Pre všetky predmety základných disciplín uvedených v informačných listoch ako aj pre výberové predmety existuje dostupná základná študijná literatúra. Pre špecializované predmety boli vypracované na katedrách vlastné učebné texty. Viaceré študijné materiály sú dostupné v tlačenej aj v elektronickej podobe.
• Absolvent 2. stupňa študijného odboru fyzioterapia je kvalifikovaný vysokoškolský zdravotnícky pracovník so širokým odborným profilom. Je pripravený samostatne vykonávať činnosti vyžadujúce odbornú erudíciu, samostatnosť v práci, v rozhodovaní, nesie osobnú zodpovednosť vo fyzioterapii a liečebnej rehabilitácii, v prevencii, v primárnej, sekundárnej, terciárnej a následnej zdravotnej starostlivosti.
• Absolventi môžu vykonávať samostatne metodickú a analytickú prácu, podieľať sa na tvorbe programov a očakáva sa schopnosť aktívnej, koncepčnej, tvorivej činnosti, napr. tvorby aplikačných programov, analýzy vyučovacích metód, projektovanie a podieľanie sa na výskume, riadiacej práce v štátnej správe i súkromnom sektore.
• Určuje, plánuje a vykonáva vysokošpecializované techniky, metodiky, fyzioterapeutické postupy, balneologické postupy, hydroterapiu, ergoterapiu a elektroterapiu vo všetkých klinických odboroch ako sú neurológia, ortopédia, chirurgia, traumatológia, gynekológia, vnútorné lekárstvo a pediatria.
• Absolventi ovládajú základy ergoterapie, robotickej rehabilitácie, virtuálnej rehabilitácie, telerehabilitácie, základy aspektov športu telesne znevýhodnených, špeciálnej kineziológie a patokineziológie.
• Ovládajú základné metodické postupy v manažmente vo fyzioterapii, v organizácii zdravotníctva, poisťovníctva a v sociálnej oblasti.
• Charakteristickým znakom absolventa je hlboký, morálno-etický a humánny prístup k ľuďom, najmä chorým a telesne znevýhodneným. Vedia vyjadriť empatiu, útechu a emocionálnu podporu, brať ohľad na osobnosť pacienta, na jeho spôsob vnímania zdravia, choroby, telesného znevýhodnenia, jeho prežívanie a správanie sa pod vplyvom zmien zdravotného stavu, získať ho a motivovať pre spoluprácu.
• Má predpoklady pre samostatnú vedecko-výskumnú činnosť a metodicko-organizačnú prácu v odbore, tvorivo sa podieľa na rozvoji odboru a pedagogicko – vedeckej činnosti.
• V oblasti vzdelávania je pripravený sa podieľať na vzdelávaní a príprave fyzioterapeutov na výkon zdravotníckeho povolania. Môže vykonávať pedagogickú činnosť na príslušných stupňoch vzdelávania v odbore. Absolvent má praktické zručnosti a metodologické vedomosti z kľúčovej oblasti odboru fyzioterapia na úrovni syntézy, ktoré slúžia ako základ pre prax a výskum. Je schopný a oprávnený vykonávať samostatne rozsah činností v povolaní, ktoré sú dané zvoleným absolvovaným študijným programom.
• Absolvent má predpoklady pre ďalšie univerzitné štúdium III.stupňa, špecializačné a kontinuálne vzdelávanie. Príprava na výkon povolania sa realizuje podľa príslušných európskych a národných právnych noriem.

Absolventi magisterského stupňa štúdia sú dobre uplatniteľní na trhu práce, v odbore fyzioterapia je neustály dopyt.

Osoba majúca hlavnú zodpovednosť za zabezpečenie kvality a rozvoja študijného programu: 

prof. MUDr. Ľudovít Gašpar, CSc., vysokoškolský profesor.

 

Osoby zabezpečujúce profilové predmety študijného programu:

 

Personálne zabezpečenie študijného programu:

Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu je súčasťou študijného plánu. Kontakty na učiteľov sú uvedené pri každej charakteristike učiteľa na web stránke (TU).